Słody browarnicze

Słód to skiełkowane i wysuszone ziarna zbóż, stanowiące podstawowy składnik produkcji piwa domowego. Proponowane przez nas produkty pochodzą z najlepszych słodowni, w których podlegają starannej obróbce, dzięki temu uzyskiwane są wspaniałe rodzaje, nadające charakterystycznej barwy i aromatu. Daje to gwarancję niepowtarzalnych walorów smakowych ...

Słód to skiełkowane i wysuszone ziarna zbóż, stanowiące podstawowy składnik produkcji piwa domowego. Proponowane przez nas produkty pochodzą z najlepszych słodowni, w których podlegają starannej obróbce, dzięki temu uzyskiwane są wspaniałe rodzaje, nadające charakterystycznej barwy i aromatu. Daje to gwarancję niepowtarzalnych walorów smakowych piwa domowego. Każdy pasjonat piwowarstwa domowego odnajdzie w naszych słodach smak o jakim marzył - od łagodnej czekolady, kawy czy karmelu po bardziej wyrafinowane i wytrawne gusta. 

Więcej

Słody browarnicze  Jest 22 produktów.

Podkategorie

 • Słody podstawowe - bazowe
  Słód jęczmienny to podstawowy składnik niemal każdego piwa będący jego bazą. Nie zależnie czy są to piwa jasne, ciemne czy karmelowe, zawsze stosuje się do ich produkcji w różnych proporcjach słody jęczmienne. To w nich właśnie zawarte są cukry z których wytwarzany jest alkohol i część słodowego smaku. Browary żytnie i pszeniczne także zawierają słód jęczmienny ale w różnych proporcjach. Na rynku dostępnych mamy kilka rodzai słodów jęczmiennych. Zaliczają się do nich najpopularniejszy pilzneński ale także słód pale ale, monachijski, wiedeński oraz mild – kolor i smak piwa domowego są uzależnione od tego, w jakich proporcjach wykorzystasz wyżej wymienione słody.
 • Słody karmelowe
  Słód Karmelowy - Przed suszeniem poddaje się go tzw. zacieraniu w ziarnie, czyli upłynnieniu wnętrza słodu bez śrutowania. To nadaje mukarmelowo-słodowy smak. Przy produkcji słodów karmelowych stosuję się słody zielone ale również gotowy, jasny słód który jest ponownie namoczony. Jego dodatek zabarwia piwo, w zależności od dodawanej ilości, na kolor bursztynowy lub ciemnoczerwony. Nie zawiera enzymów, przez co zacieranie wydłuża się o kilka minut. Barwa i aromaty karmelowe zależą od temperatury i czasu zacierania w ziarnie. W naszym sklepie znajdziecie wiele dostępnych odmian tego słodu, a każda z nich może inaczej wpływać na ostateczny smak i wygląd piwa. Słód nadaje piwu domowemu ciemniejszą barwę oraz nuty słodowo-karmelowe przez co piwo ma pełniejszy smak. Słód karmelowy stanowi zwykle nie więcej niż 20% zasypu. Zaleca się dodawanie 5% do piw jasnych dla wzbogacenia aromatu oraz wzmocnienia piany. Może mieć różne barwy – od 20 do nawet 800 w skali EBC.
 • Słody palone
  Słód Palony (barwiący, czekoladowy) - słód powstaje przez uprażenie jasnego słodu w suszarce podobnej do tej używanej do palenia kawy. Jest pozbawiony enzymów. Głównym zadaniem tych słodów jest nadanie piwom barwę od bardzo ciemnego do nieprzejrzystej czerni oraz posmak: karmelu, kawy, gorzkiej czekolady lub orzechów. Zbyt duży jego udział pozostawia w piwie smak spalenizny i popiołu. Zwykle dodaje się go na ok. 10 min przed końcem zacierania. Ma kolor od 800 do 1500 w skali EBC. Słody Palone zadaje się zwykle w niewielkiej ilości nie przekraczającej kilka procent całego nastawu. Stosuję się go do takich piw jak: porter, stout, Bock, alt, schwarzbier.
 • Słody pszeniczne (Jasne)
  Słód Pszeniczny – Do produkcji piw pszenicznych wykorzystuję się słód pszeniczny lub pszenice niesłodowaną w ziarnach lub płatkach. Słód ten nie powinien przekraczać 50% zasypu. Nie jest wskazane przekraczać tą wartość, ponieważ pszenica nie posiada łuski, przez co filtracja jest zdecydowanie utrudniona. Dodanie kilku procent Słodu pszenicznego do nastawu piw jasnych poprawi jakość piany w piwie domowym, ale należy pamiętać, że dodanie zbyt dużej ilości może sprawić pogorszenie jakości piany, za co odpowiada duża zawartość białek. Słód pszeniczny nie jest stosowany jedynie do warzenia piwa pszenicznego ale również do innych typów piwa np. niemieckiego piwa Koelsch. Najważniejszą różnią w porównaniu ze słodem jęczmiennym jest wyższa zawartość białek oraz brak łuski.
 • Słody żytnie (Jasne)
  Słód żytni - podobnie jak słód pszeniczny, pozbawiony jest łusek. Jednak zawiera więcej białek i dużą ilość beta glukanów, które zagęszczają zacier i znacząco utrudniają filtrację.  Rzadko używa się go w większej ilości niż 20-25% zasypu, tylko w wyjątkowych wypadkach jego udział sięga 50%. Stosuję się go do Biw żytnich np. Rye Lager, Rye Ale. Słody żytnie charakteryzują się, lekko kwaskowatym smakiem piwa.
 • Słody specjalne

  Słody Specjalne mają wiele zastosowań. Jednym z nich jest Słód zakwaszający który ma za zadanie obniżenie pH brzeczki piwnej co przekłada się na poprawienie efektywności zacierania. Dodawany do nastawu od 0,5 do 10%. Poprawia aromat delikatnych piw. W znacznym stopniu przyśpiesza fermentacje i rozjaśnia piwo domowe. Stosuję się go najczęściej do piw typu: weizen, light Beer oraz pilzner. Słód melanoidynowy jest słodem parzonym, z zwiększoną ilością melanoidów (związków barwiących), które sprawiają ciemnienie brzeczki podczas warzenia. Stosowanie go pozwala wytworzyć piwo o czerwonej barwie. Używany jest do niektórych piw belgijskich. Wytwarza posmaki podobne do zacierania dekokcyjnego przy zacieraniu infuzyjnym lub sterowanym. Ma barwę 60-80 w skali EBC, maksymalnie może stanowić 20% zasypu. Słód krótki - Słód, w którym wzrost kiełka podczas słodowania został zatrzymany wcześniej niż zwykle. Poprawia pienistość piwa. Używany jest przez niemieckie browary, przestrzegające prawa czystości, jako zamiennik surowców niesłodowanych – polepszaczy piany. Może stanowić 15-20% zasypu.

   

   

 • Ziarno niesłodowane
na stronę
Pokazuje 1 - 12 z 22 elementów
Pokazuje 1 - 12 z 22 elementów